Ağva Hakkında

Ağva Hakkında

Ağva, Marmara bölgesinde yer alan bir kasaba olsa da Karadeniz’e kıyısı bulunan Şile ilçesine bağlıdır. Latince bir kelime olan Ağva iki dere arasında kurulmuş olan köy anlamında gelir. İstanbul’a yakın olan bu kasaba gezilip görülecek yerleri ile dikkat çeker. Ağvada balık en çok tercih edilen yemekler arasında yer alır. Bu balıkçı kasabası Yeşilçay ile Göksu Nehri arasında kurulmuştur. Bu iki dere Ağva’dan geçerek Karadeniz’e dökülür. 


Özellikle Yeşilçay bölgesinde pek çok balıkçı teknesi ile karşılaşmak mümkündür. Bu kasabada yer alan derelerde deniz bisikleti ya da kano ile gezi yapılabilir. Ağva’nın nüfusu 2500 civarı olsa da özellikle yaz mevsimlerinde yerli ve yabancı turistler ile bu sayılar artar. Kasabanın Karadeniz kıyısında yer alan 3 km uzunluğa sahip olan kumsalı bulunur. Doğal yeşillikleri ve plajının yanında burada çeşitli adacıklar da bulunur. Ormanlık alanlarda fazla olduğu için oksijen oranı da son derece yüksektir. Ağvada tekne gezisi de en çok tercih edilen etkinlikler arasında yer alır. 


Yeşilliklerle Çevrili Ağva


Özellikle balık avlamayı seven kişiler için Ağva oldukça uygun bir kasabadır. Kasabanın Karadeniz’e kıyısı bulunduğundan burada çeşitli balıkları bulmak mümkündür. Ağva merkezde yan yana dizilmiş balıkçı teknelerini de görmek mümkündür. 


Eşsiz doğası ile dikkat çeken Ağva’da yaz aylarında çeşitli su sporları da gerçekleştirilebilir. Deniz bisikleti, kano, avcılık, dağ yürüyüşü burada yapılabilecek sporlar arasında yer alır. Havası son derece temiz olduğundan oksijeni de boldur. Bu kasaba sakinliği ile insanların şehir yaşamından uzaklaşmasına yardımcı olur. Bunun yanında eğlenceyi sevenler için de gece hayatına uygun mekanlar da bulunur. Ağvada restaurant seçiminde asla zorlanmazsınız. Birbirinden lezzetli balık ve mezeleri burada tadabilirsiniz. 
 
>